Lietuva 2.0 pristatymas

Šis straipsnis skirtas Tau, aktyvus internetų gyventojau, tinklaraštininke, savųjų pasekėjų autoritete. Imkie jį ir skaitykie, o perskaitęs – tapk Lietuva 2.0 bendruomenės vedliu.

Čia rasi pasakojimą apie naujo socialinio tinklo atsiradimo priežastis ir pasekmes, ir Tave ištiks nušvitimas, Tu suprasi, kaip patsai, veikdamas tą patį, ką veikei iki šiol, gali daug ženkliau nei bet kada prisidėti prie savo šalies pažangos.

Susipažinti su Lietuva 2.0, kaip pilietinių iniciatyvų platforma, galite čia:

Kam skirta Lietuva 2.0?

Lietuva 2.0 nėra skirta visiems. Šis soc. tinklas – tik visuomeniškai aktyviems, sąmoningiems žmonėms, jaučiantiems vidinį poreikį „veikti“, savo pastangomis prisidėti kuriant Lietuvą ir įsitraukti į valstybės gyvenimą. Šis portalas yra skirtas Tau, jeigu Tu:

  1. Esi aktyvus „internautas“, rašantis tinklaraštį arba turintis nemažai „pasekėjų“ soc. tinkluose, jeigu turi nuomonę bene visais Tau įdomiais klausimais ir visada atsiranda tą nuomonę palaikančių – mums reikia Tavęs! Naudok Lietuva 2.0 taip, kaip ir kitus soc. tinklus – kelk nuorodas į savo straipsnius, viešai reikšk savo nuomonę ir nustebsi pamatęs, kaip Tavo pastangos tampa reikšmingų pokyčių Lietuvoje pradžia.
  2. Esi jaunas  politikas, norintis, kad tave išgirstų, norintis keisti padėtį Lietuvoje, tikintis, kad pažangai tereikia tik politinės valios, bet nežinai, kaip žengti pirmuosius žingsnius. Supranti, kad Tavęs laukia ilgas kelias iki Tavo partijos sąrašo viršaus, o kol tai atsitiks, neišvengiamai susidursi su realybe ir tavo entuziazmas nuslūgs. Lietuva 2.0 – dirva Tau, čia būsi išgirstas, Tavo pasiūlymai bus įgyvendinti, o Tu pats būsi išrinktas daug greičiau nei tai pavyktų padaryti veikiant įprastais būdais.
  3. Esi jau prasimušęs politikas, tačiau Tavo genialios idėjos stringa biurokratijos pinklėse. Posakis „trūksta politinės valios“ yra Tau taip gerai pažįstamas.. Lietuva 2.0 – būtent ta vieta, kur gali jas ištraukti iš stalčiaus, pristatyti visuomenei ir šios padedamas įgyvendinti šaliai taip reikalingus pokyčius – dėl to daug greičiau nei tikėjaisi kandidatuoti į aukščiausius postus valstybėje.
  4. Esi savo srities specialistas, ir politika Tavęs nedomina, tačiau soc. tinkluose seki ne vieną aukščiau aprašytą asmenį, skaitai jų tinklaraščius, mielai įsitrauki į diskusijas su jais ir pasidalini savo tiek ekspertine, tiek diletantiška nuomone, nes Tau paprasčiausiai rūpi. Esi užsitikrinęs pragyvenimo šaltinį, gauni pakankamai pajamų,  Lietuvoje Tau gyventi gera, tad neketini nei emigruoti, nei skųstis gyvenimu. Nori, kad tokių žmonių kaip Tu Lietuvoje būtų kuo daugiau, kad su senais savo draugais galėtum išvažiuot ne tik prie ežero, bet ir į Jamaiką? Valstybė – tai Tu, todėl skirk bent mažą dalelę savo entuziazmo ir energijos savo šaliai, ir netruksi pastebėti, kaip galinčių sau leisti su Tavimi keliauti į Jamaiką randasi vis daugiau.
  5. Esi viskuo nepatenkintas, Lietuva nusivylęs, nuolat kaltini aplinką, tačiau viduje girdi balsą, šaukiantį apie neišnaudotas galimybes ir sustojusį asmeninį tobulėjimą? Dėl nesėkmingo gyvenimo ir, be abejo, nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių savo vidinio potencialo išnaudoti neturi galimybių? Taip, čia vieta ir Tau. Tark sau, kad viskas yra įmanoma, pasidalink savo problemomis su kitais ir pamatysi, kaip bendruomenė randa jų sprendimo būdus arba nukreipia Tave teisingu keliu! O galbūt su tokiomis pačiomis problemomis susiduria ir daugybė kitų Tau visai nepažįstamų žmonių? Jūs bendromis jėgomis tikrai galite visiems laikams pakeisti savo gyvenimus!
  6. Esi Lietuvos pilietis, negalintis priskirti savęs nė vienai iš aukščiau išvardintų kategorijų, tačiau norėtum patekti į kurią nors iš jų arba tiesiog jauti poreikį veikti – ateik, ir būtinai atrasi čia ką nors sau!

Tikime, kad Lietuvoje yra pakankamai tokių žmonių ir jie, sutelkę savo protus gali paversti Lietuvą lydere, į kurią lygiuotųsi visas pasaulis. Taip, optimizmas ir idealizmas tikrai nėra mums svetimas, tikimės, kad mūsų užsidegimas įkvėps Lietuva 2.0 bendruomenę siekti didelių tikslų, ir visi kartu sukursime tokią Lietuvą, kokią norime matyti!

Apie Web 2.0

Apie interneto evoliuciją iš vienkrypčio informacijos šaltinio į interaktyvų, personalizuotą darinį skaitykite čia.

Kodėl Lietuva 2.0?

Įvertinus, kaip internetas išsivystė į visų jo naudotojų kuriamą gyvą organizmą, aiškėja analogiškos visos valstybės raidos galimybės. Pats demokratijos apibrėžimas apima dalykus, būdingus 2.0 paradigmai: demokratinės valstybės turinį turėtų kurti kiekvienas jos pilietis. Deja, tikrosios demokratijos apraiškų būta turbūt tik Atėnuose, kur visateisių piliečių, tarp kurių nepatenka moterys ir vergai, skaičius buvo pakankamai ribotas. Dabartinė demokratija apsiriboja tuo, kad piliečiai turi teisę išsirinkti savo administratorius, kuriems deleguoja valstybės turinio kūrimo teisę. Tai pakankamai logiška ir normalu tol, kol tokio turinio kūrimas reikalauja specifinių žinių, kurių ne šios srities specialistams vienareikšmiškai trūksta. Tačiau pasižiūrėkime, ką šiandien turime – administratoriais išsirenkame tokius, kurie teksto redaktorium ne visada net paprastą tekstą sugebėtų surinkti be klaidų, jau nekalbant apie HTML ar kitas specifines žinias. Tuo tarpu eiliniai sąmoningi piliečiai, pasinaudodami socialiniais tinklais, įvertindami savo draugų, pažįstamų, visuomenės autoritetų nuomones ir argumentus, dažnai kuo puikiausiai įvaldo ne tik HTML, bet ir CSS, Javascript  ir net serverio tvarkymo niuansus. Tad kodėl manoma, kad valstybės valdymas – ne jų reikalas?

O kas atsitiktų, jeigu sąlygos valstybėje pasikeistų? Panašiai kaip pasikeitė internete. Jeigu atsirastų priemonės, leidžiančios kiekvienam piliečiui minimaliomis pastangomis ir patogiomis priemonėmis prisidėti prie valstybės turinio kūrimo?

Dar vienas socialinis tinklas?

“Jeigu pasaulis kinta naudojantis egzistuojančiais socialiniais tinklais, kam mums reikalingas dar vienas?” – paklausite Jūs. Kodėl negalime to paties pasiekti paprastesniais, visiems įprastais būdais? Iš tiesų, iš pirmo žvilgsnio tai nėra akivaizdu, tačiau yra pakankamai svarių priežasčių:

  • Esami socialiniai tinklai yra orientuoti į pažintis ir „draugų ratus“, jų pagrindinis tikslas – leisti Jums palaikyti ryšį su Jūsų artimaisiais ir kitais svarbiais žmonėmis. Todėl natūralu, kad reta siena ar ratas apsieina be banalių įrašų ir „just for fun“, lengvos informacijos „apie nieką“, kuri vienus kaip tik ir laiko prisijungusius, o kitus – labai erzina.
  • Informacijos šiukšlynas. Daugėjant virtualių ir įsivaizduojamų draugų, daugėja ir pakvietimų  žaisti fermą ar panašių šiukšlių, ne kiekvienas sugebame viską tinkamai susitvarkyti. Ką daryti, jeigu Jūsų geriausias vaikystės draugas tą patį soc. tinklą naudoja visai kitiems tikslams nei Jūs? Jam tai – pramoga, o Jums – pagrindinis svarbios informacijos šaltinis arba darbo priemonė? Netekę kantrybės, kai kurie žmonės migruoja iš vieno soc. tinklo į kitą, kuriame bando atsakingiau rinktis “draugus”, tačiau galiausiai rezultatas vis tiek, greičiausiai, bus panašus, nes visų tinklų kūrimo principas yra iš esmės vienodas – orientuotas į pažintis, į skirtingus ir skirtingais dalykais besidominčius žmones.
  • Išsibarsčiusi informacija. Turbūt dauguma mūsų socialiniuose tinkluose tarp draugų ar sekamųjų turime mums asmeniškai nepažįstamų visuomenės veikėjų, kurių žinutės mums atstoja naujienų portalus, kurių nuomonę mes gerbiame ir mielai įsitraukiame į jų pradėtas diskusijas. Tačiau visos diskusijos pabirusios po atskiras šių visuomenės žadintojų “sienas”, tie patys klausimai yra dažnai gvildenami galybėje skirtingų vietų, o norint nepraleisti diskusijų dominančiomis temomis, tenka užsiprenumeruoti ir visas kitas nebūtinai Jus dominančias diskusijas. Kaip turėtumėte elgtis, norėdami sužinoti, kokios diskusijos kuriame nors soc. tinkle vyksta švietimo tema? Taip, dalį jų Jums įdėjus nemažai pastangų pavyks rasti, tačiau galbūt pačios genialiausios idėjos taip ir liks neatrastos.
  • Egzistuojantys socialiniai tinklai yra paremti momentinio pasitenkinimo efektu, lygiai kaip alkoholis, nikotinas ar narkotikai sukeliančiu priklausomybę. Turinys juose neturi ir neprivalo turėti išliekamosios vertės – svarbu, kad savo „dozę“ gautumėte čia ir dabar, vienu mygtuko paspaudimu. O kartu ir pats galėtumėte tapti „dyleriu“, suteikiančiu tą patį pasitenkinimą savo draugams. O po to iš karto viską pamirštate, nes Jūsų naujienų sraute kitą akimirką bus aktualūs jau visai kiti dalykai. Jeigu šiandien neprisijungsite ir nepatikrinsite naujienų, didelė tikimybė, kad kažką negrįžtamai praleisite, ir dėl šios netekties jausmo jausite psichologinį diskomfortą. Socialiniams tinklams tai labai paranku – taip jie priverčia Jus būti nuolatos prisijungusius, idant nepraleistumėte jokios svarbios informacijos. Tačiau Jums, Jūsų darbdaviui ir visiems kitiems dažnai tai reiškia paprasčiausią laiko švaistymą. Nenuostabu, kad vis daugiau žmonių bando riboti soc. tinklų naudojimą, kai kuriems netgi pavyksta ir „mesti“, nepaisant to, kad tokiu būdu kartu prarandama ir kažkiek tikrai svarbios informacijos.
  • Labai reta diskusija soc. tinkluose veda į realų, apčiuopiamą tikslą – jie paprasčiausiai nėra orientuoti į rezultatą. Geriausiu atveju gavęs įdomios informacijos Jūs patobulėjate asmeniškai, ir tai, be abejo, labai svarbu, tačiau į realų veiksmą visa tai išsirutulioja itin retai. Nepaisant to, kad gerų pavyzdžių mes tikrai turime (paimkime kad ir “baltųjų pirštinių” iniciatyvą), tačiau ir pastariesiems soc. tinklai yra tik komunikacijos priemonė, o ne pačios idėjos atsiradimo šaltinis.
  • Neprognozuojami atnaujinimai. Populiariausi soc. tinklai yra valdomi užsienio korporacijų, ir Jūs negalite turėti jokios įtakos tam, kuria kryptimi jie vystosi. Niekas Jūsų neklausia prieš įdiegdami atnaujinimus, o Jūsų pasipiktinimas, kai neberandate Jums įprastų funkcijų, į dangų neina. Tenka susitaikyti su viskuo, kas Jums yra primetama, nes kitokios išeities Jūs paprasčiausiai neturite.

Lietuva 2.0 išskirtinumas

Lietuva 2.0 – tai el. demokratijos socialinis tinklas, sukurtas įvertinant visus konkurentų trūkumus, ir paverčiantis juos privalumais. Akivaizdu, kad orientacija čia yra ne į draugus ir jų „pletkus“, o į visuomenei svarbius klausimus ir rezultatą. Skirtingai nei bet kur kitur, žmonės čia vienijami ne pagal realaus pasaulio pažintis, o pagal domėjimosi sritis, konkrečias idėjas ar valdžios sprendimus. Tokiu būdu kuriamos prielaidos atsirasti naujoms pažintims, smegenų šturmo būdu gimti puikioms idėjoms ir susiburti komandoms, kurios jas įgyvendintų. Čia ne vieta pramogoms ir juokeliams “apie nieką” – gera nuotaika, žinoma, labai laukiama, tačiau ji turi kažkur vesti, būti susijusi su valstybės gyvenimu arba tūlam nepažįstamajam parodyti šviesą, įkrėsti bent kiek proto. Esminiai Lietuva 2.0 konkurenciniai pranašumai:

  • Orientacija į rezultatą. Lietuva 2.0 yra suprojektuota taip, kad kiekviena Jūsų žinutė, pasisakymas ar įrašas vestų į rezultatą. Iš paprasčiausių pasisakymų gimsta sumanymai, sumanymai gali būti įgyvendinami naudojant mūsų projektų valdymo priemones arba tapti pilietine iniciatyva, kuri išvystyta virsta įstatymo projektu ir surinkus reikiamą el. parašų skaičių keliauja tiesiai valdžios atstovams į rankas. Valdžiai ėmus svarstyti mūsų pateiktą iniciatyvą ar bet kurį kitą visuomenei aktualų klausimą savo nuomonę UŽ ar PRIEŠ galime išreikšti ir mes patys, galime ją palyginti ją su savo atstovų sprendimu. Bet kuriuo atveju visi Jūsų veiksmai yra užprogramuoti būti prasmingais, o vienintelė taikli žinutė net ir be tolesnio Jūsų indėlio bendruomenės pastangomis gali prisidėti kuriant ateities Lietuvą, kurioje gyventi gera visiems.
  • Vieninga bendruomenė. Į diskusijas svarbiais klausimais turi galimybę įsitraukti visa aktyvi, sąmoninga Lietuvos interneto bendruomenė, nepriklausomai nuo asmeninių pažinčių. Kiekvienas sumanymas – tai lyg atskiras diskusijų kambarys, į kurį jungiasi visi, kam ta tema yra aktuali. Nuorodas, kuriomis pasidalinsite, matys visi, besidomintys atitinkama tema (pvz., švietimas, ekonomika ir pan.). Visa informacija (išskyrus vidinius organizacijų klausimus) yra vieša ir prieinama net neužsiregistravusiems piliečiams, tokiu būdu Jūsų nuomonė gali pasiekti ir patį netikėčiausią skaitytoją.
  • Išliekamoji vertė. Informacija čia nesibaigia naujienų srautu, jį  klasifikuojama ir sudėliojama į atitinkamas lentynėles, kuriose ją visą bet kada galėsite lengvai rasti.
  • Globali paieška. Ar pastebėjote, kad kituose soc. tinkluose negalima žinučių turinio paieška? Kiek kartų susidūrėte su tuo, kad prisimindamas prieš kurį laiką sraute įvykusią įdomią diskusiją apie labai svarbų dalyką, Jūs jo nerandate, jeigu nepamenate, kas buvo tos diskusijos iniciatorius? Lietuva 2.0 tai – ne bėda: paieškoje įvedus bet kurį raktinį žodį, Jums bus pateikti visi su tuo susiję įrašai.
  • Lietuviškas produktas. Lietuva 2.0 kūrėjai yra čia pat, ir jiems yra labai svarbi Jūsų nuomonė. Pakeitimus diegiam įsiklausę į Jūsų pageidavimus, o prieš diegdami didesnius atnaujinimus juos būname aptarę su Lietuva 2.0 bendruomene. Tokiu būdu Jūs turite galimybę tiesiogiai dalyvauti sistemos kūrime ir įtakoti portalo vystymosi kryptį!

Laukiame Tavęs – prisijunk, ir nustebsi pamatęs, kokios galimybės Tau atsiveria!

Kilo klausimų, pastebėjai klaidų, turi pasiūlymų? Rašyk info@lietuva2.lt.

One thought on “Lietuva 2.0 pristatymas

  1. 95Clarice

    Hello blogger, i must say you have very interesting posts here.
    Your page can go viral. You need initial traffic only.
    How to get it? Search for: Mertiso’s tips go viral

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *